Toksinlerden Arının Sağlıklı Yaşayın

Toksinlerden Arının Sağlıklı Yaşayın

Vücudu Toksinlerden Arındıran En Etkili 10 Bitki

1. Karahindiba

Karahindiba bitkisinin faydaları saymakla bitmez. Karaciğeri temizlemek için yüksek miktarda antioksidan ve flavonoid bulunur. Safra üretimini destekler (safra vücutta biriken zehirli maddeleri uzaklaştırır).

Karahindiba’nın diüretik yapısı böbrekleri ve mesaneyi temizlemenin yanı sıra vücudun su toplaması , mide bulantısı ve kabızlık gibi konularda iyileşme sağlar. Ayrıca, bağırsak düzenliliğini ve vücudun yeterli hidrasyonunu sağlar.

Bu bitki ayrıca vücudunuz için gerekli olan demir, magnezyum, potasyum, kalsiyum ve B ve C vitaminleri gibi besinleri içerir.

2010 yılında Uluslararası bir Moleküler Bilim Dergisinde yayınlanan  araştırmada, detoksifikasyon sürecinde karaciğerin önemli rolü olduğu ve hepatik antioksidan enzim aktivitelerine karahindiba bitkisinin olumlu etkileri olduğu vurgulanmaktadır.

Karahindiba çayını içmek harika bir detoks yöntemidir. Çay yapmak için:

 • 1 su bardağı suda 2 çay kaşığı kurutulmuş karahindiba kökü kaynatın.
 • Ocağı kapatın, süzün ve yaklaşık 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin.
 • Bu çayı 1 hafta boyunca sabah ve akşam günde iki kez için.

Ayrıca yaş karahindiba bitkisini salatalarınıza da katabilirsiniz. Kapsül veya sıvı formda takviye alabilirsiniz. Takviyeleri kullanmadan önce daima doktora danışın.

Not: Safra taşı veya safra kesesi problemleriniz varsa, bu bitkiyi doktorunuza danışmadan kullanmayın.

2. Dulavrat Otu Kökü

Tadı biraz kötüdür ancak, dulavrat otu kökü başka bir mükemmel kan temizleyicidir. Kan dolaşımını metabolik atıklardan ve toksinlerden arındırmak için karaciğer ve lenfatik sistemle birlikte çalışır.

Aslında, bu bitki hücresel hasarlara karşı korur ve toksik kimyasalların karaciğere verdiği zararı azaltır.

Artı, doğal idrar söktürücü olan bir bitkidir, vücuttan atıkları atmak için idrara çıkmayı artırır. Ayrıca, bir diaphoretic (terletici) olarak, toksinleri atmak için tüm cildin terlemesini sağlar.

Böbrekler, mesane ve sindirim sistemi için de yararlıdır. Folik asit, C ve E vitaminleri ve magnezyum da dahil olmak üzere detoksifiye edici besin maddeleri ile doludur. Aynı zamanda kanı temizlerken vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir.

 • 1 çay kaşığı kuru dulavrat otu kökünü bir bardak sıcak suya ekleyin.
 • 10-15 dakika kadar dem almasını bekleyin, sonra süzün.
 • Vücudu toksinlerden arındırmak için, bu çayı günde bir veya iki kez birkaç hafta boyunca için.

Not: Dulavrat otu şeker hastalarının kullandığı ilaçlarla etkileşime geçebileceğinden, diyabetikseniz bu otu dikkatli kullanın. Hamileyseniz veya emziriyorsanız bu bitkiyi kullanmayın.

3. Deve Dikeni (Milk Thistle)

Karaciğer detoksifikasyonu için kullanılan, toksinleri ve metabolik atıkları dışarı atmaya yardımcı olan şifalı bir bitkidir. İçindeki silimarin bileşiği, hasarlı karaciğer hücrelerinin onarımı için yararlıdır ve yeni karaciğer hücreleri için koruma sağlar.

Aynı zamanda karaciğer hücrelerini daha fazla safra üretmek için uyarır, bu da sindirimi ve besin emilimini iyileştirir.

Indian Journal of Medical Research dergisinde yayınlanan 2006 yılına ait bir çalışmada silymarin, ağır metal kontaminasyonu için son derece umut verici bir tedavi olarak bulundu. Silimarin, hepatotoksisite (karaciğer hasarı) için ümit verici bir ilaç olarak kullanılabilir.

Silimarin özütünün alkollü karaciğer hastalığı, akut ve kronik viral hepatit ve toksin kaynaklı karaciğer hastalıklarının tedavisinde etkili olduğu bulundu.

 • Bir çay kaşığı öğütülmüş deve dikeni tohumunu (veya varsa deve dikeni çayı poşeti) bir fincan sıcak suya koyun.
 • Üzerini kapatın, 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin ve süzün.
 • 1 ay boyunca günde 4 veya 5 bardak deve dikeni çayı için.
 • Tüm bitkisel tedavi yöntemlerini denemeden önce doktorunuza sormanız daha iyi olacaktır.

Not: Eğer hormonal bir kanser hastalığınız varsa, hamileyseniz veya emziriyorsanız bu bitkiyi kullanmayın.

4. Kişniş

Aromatik bir bitki olan kişniş, vücuttan ağır metallerin uzaklaştırılması için etkilidir. Aslında, ağır metalleri atmak için en iyi yöntemlerden biridir.

Aynı zamanda karaciğeri uyararak safra salgılanmasını tetikler ve bu da toksinleri yok etmek ve sindirime yardımcı olmak için önemlidir.

Kişniş bitkisinin kurşun emilimi üzerinde etkili olduğu bulunmuştur. Kurşun emilimiyle arttığı bilinen delta-aminolevulinik asit idrar boşaltımını arttırır. Bu da idrar yoluyla vücuda zararlı maddelerin atılmasını sağlar.

Büyük bir kenetleme maddesi olmasının yanı sıra, iç vücut kimyasını daha sağlıklı bir ortama dönüştürmek ve detoks yapmak için gerekli birçok hayati besin maddesi de içerir.

2 hafta boyunca her gün, çeyrek su bardağı kadar kişniş yaprağı ve sapını yiyin. Bu detoks kürü vücudunuzda birikmiş zehirleri temizleyecektir. Bundan sonra, vücutta toksin birikmesini önlemek için zaman zaman az miktarda kişniş yiyin.

5. Kırmızı Yonca

Kırmızı yonca, kanı temizlemek için etkili bir bitkidir. Kan dolaşımındaki atıkları etkili bir şekilde yok eder, böylece detoksifikasyon sürecini destekler.

Bu güçlü bitki, ayrıca lemfatik sistemdeki toksinlerin parçalanmasına yardımcı olur ve terleme yoluyla vücuttaki atıkları yok etmeyi kolaylaştırır. Genellikle ilaç kullanımından kaynaklı ağır metal ve kimyasal zehir birikintilerini de temizler.

Ayrıca karaciğerde safra üretimini de uyarır. Kırmızı yonca, magnezyum, bakır, kalsiyum, krom, demir ve fosforun yanısıra polifenoller, polisakkaritler ve uçucu yağlar içeren zengin bir mineral kaynağıdır. Üstelik, A, C ve B kompleks vitaminleri bile bulunur.

 • Bir fincan kaynar suya bir çay kaşığı kurutulmuş kırmızı yonca ekleyin.
 • Üzerini örtün, 15-20 dakika demlenmesini bekleyin ve daha sonra süzün.
 • Yaklaşık 1 hafta boyunca günlük 3 bardak bu bitki çayını için.

Not: Kırmızı yonca diğer ilaçlarla etkileşime girebileceğinden, bu kürü kullanmaya başlamadan önce doktorunuza sorun. Ayrıca hormon duyarlılığı ile ilgili hastalığı olanlar da bu kürü kullanmasın.

6. Isırgan otu

Onlarca alanda kullanılan bu şifa deposu bitki, detoksifikasyon işleminde böbrekleri ve karaciğerinizi destekler. Ayrıca lenfatik sistemi uyarır.

Isırgan doğal bir idrar söktürücüdür, idrara çıkma yoluyla vücuttan iltihabın ve toksinlerin atılması için etkili olur.

Ayrıca karaciğer detoksifikasyonunun farklı safhalarını desteklemek için gerekli, önemli bir besin maddesi olan C vitamini de bulunur.

 • Kurutulmuş ısırgan otu kökü veya yapraklarından 1 yemek kaşığı alın ve 1 bardak kaynar suya ekleyin.
 • Kapağını kapatın ve 5 dakika kadar bekleyin.
 • Süzün ve tatlandırmak için bal ekleyin.
 • Bu detoks kürünü 1 hafta boyunca günde 2 veya 3 defa için.

Not: Çıplak elle ısırgan yapraklarına dokunmayın; çünkü dikenleri cildinizi tahriş edebilir.

7. Sarımsak

Sarımsak çok eski zamanlardan beri güçlü bir detoks ürünü olarak kullanılmaktadır.

Yapısındaki kükürt içeren bileşikler, bağırsaklarda toksin üreten zararlı mikroplarla savaşır. Aynı zamanda glutatyon üretiminin artırarak, sindirim sisteminden toksinlerin filtrelenmesine yardımcı olur.

Buna ek olarak, vücudun doğal olarak kendisini daha verimli bir şekilde detoks yapabilmesi için karaciğeri destekler.

Basic and Clinical Pharmacology & Toxicology’de yayınlanan 2012 yılındaki bir araştırmada, sarımsağın kurşunun doğal bir detoksifikatörü olduğu, kurşunun vücudun dışına atılmasında etkili olduğunu ve ortak bir şelasyon ilacı olan d-penisilamin’den çok daha güvenli olduğunu tespit edilmiş.

Vücudu temizlemenin yanı sıra, sarımsağın içinde sağlık için çok faydalı birçok besin maddesi bulunur.

 • Yararlı kükürt bileşiklerini serbest bırakmak için 2-3 diş sarımsağı ezin. Bedeninizi detoks etmek için, birkaç hafta boyunca her gün aç karnına 2-3 diş sarımsak yiyin.

Eğer kokusunu ve tadını sevmiyorsanız, sarımsak kapsülleri tercih edebilirsiniz. Doğru dozaj için doktorunuza danışın.

8. Zencefil

Zencefil vücudunuzu toksinlerden ve zararlı maddelerden arındırır.

Sindirimi iyileştirerek vücudu temizler. İçinde bulunan zenceol ve shogaol adı verilen bileşikler, bağırsaklardan gıdaların hareketi hızlandırılarak detoksifikasyona yardımcı olurlar. Bu, kolon, karaciğer ve diğer organlardan gelen zararlı atıklardan ve toksinlerden kurtulmanıza yardımcı olur.

Ayrıca vücudunuzu daha çok terletir. Daha fazla terleme, vücuttan atılan daha fazla toksin anlamına gelir.

Zencefil detoks çayı tarifi:

 • 1,5 fincan sıcak suya 1 çorba kaşığı taze rendelenmiş zencefili ekleyin ve kaynatın.
 • Kaynayınca kısık ateşe alın 5 -10 dakika daha kaynatın.
 • Her sabah ve öğleden sonra bu detoks çayını süzün ve için.

Yemek ve soslara zencefil ekleyerek de faydalarından istifade edebilirsiniz.

9. Hint Leylağı

Neem olarak da bilinen Hint leylağı, vücudu toksinlerden arındırmak için çok etkili bir başka bitkidir.

Vücudu istenmeyen metabolik atıklardan koruyan, doğal kan temizleyici bitkidir.

Aynı zamanda kanın vücudun her yerine gerekli besleyicileri ve oksijeni taşımasına yardımcı olur, böylece böbrekler ve karaciğer gibi organlar düzgün çalışır. Doğal detoksifikasyon için böbrek ve karaciğerin düzgün çalışıyor olması gerekir.

 • Aç karnına bir miktar balla karıştırılmış 2 ya da 3 neem yaprağını yiyin. Bir ay boyunca her gün tekrarlayın.
 • Ayrıca neem çayı içebilirsiniz. Bir su bardağından biraz fazla su kaynatın, üzerine 1 tatlı kaşığı ezilmiş neem yaprağı veya toz neem ekleyin, daha sonra 5 dakika daha kaynatın. Süzün ve soğumasını bekleyin. Bu çayı günde iki kez 1 ay boyunca için. Hafif bir tad için, neem çayınızı yeşil çay veya tarçın ve rezene gibi otlar ile karıştırın.

10. Meyan Kökü

Çeşitli hastalıklara karşı savunmasız kalmanıza neden olan zararlı kimyasal toksinlerden korunmak ve arınmak istiyorsanız meyaz kökü denemelisiniz.

Meyan, doğal müshil olarak görev yapar ve vücudun zararlı ve zehirli toksik atıkları atmasına yardımcı olan uygun sindirimi destekler.

Aynı zamanda hepatoprotektif özelliklere sahiptir ve toksisitenin azaltılması ve karaciğerin normal işlevinin stabilize edilmesine yardımcı olarak karaciğer hastalıklarının tedavisinde etkili olmaktadır.

Bir başka faydası da, şeker isteğini azaltarak detoks işlemini kolaylaştırmasıdır.

 • 1 su bardağı kaynar suyun üzerine 1 çorba kaşığı ezilmiş meyan kökü ekleyin.
 • Kapağını kapatın ve 5 ila 10 dakika kaynatın.
 • Süzün, sonra 1 çay kaşığı limon suyu karıştırın.
 • Bunu bir ay boyunca günde bir kez için.

Not: Meyan kökünü fazla tüketmeyin, çünkü kan basıncını ve sodyum tutma oranını arttıran yan etkilere neden olabilir.

Vücutta Zehirli Madde Birikimini Önlemek için İpuçları

 • Vücudunuzun detoksifikasyonuna yardımcı olmak için günlük olarak eski ayurvedik yöntem olan yağ çekmeyi uygulayın.
 • Güne bir bardak limonlu su içerek başlayın.
 • Kahve yerine yeşil çay için.
 • Yüksek lifli meyveleri ve sebzeleri yiyin.
 • Bol miktarda su içerek vücudunuzu nemli tutun.
 • İşlenmiş (hazır, ambalajlı) gıdaları tüketmeyin.
 • Her gün bir çeşit egzersiz veya fiziksel aktivite yapın.
 • Geceleri yeterince uyuyun.

Alerjiniz olduğu düşündüğünüz herhangi bir bitki varsa kullanmadan önce mutlaka bir doktora danışın. Unutmayın ki şifa olması adına kullanılan bu bitkiler, kişinin herhangi bir sağlık problemi varsa faydadan çok zarara sebep olabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM