Squat Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Squat Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Squat nedir, nasıl yapılır dediğinizi duyar gibiyim. Kalça, karın ve bacak kaslarını geliştirmek için kullanılan squat hareketi ile istediğiniz vücuda kavuşun. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey kararlı olmak.

Squat Nedir ?

Squat, Türkçesi “çömelme” olarak ifade edilen hareket en önemli vücut geliştirme hareketlerindendir. Ayrıca 2017 yılının en gözde sporlarından da diyebiliriz kendisine… Basit ve spor aleti gerekmeksizin yapılan bu vücut geliştirme hareketi ile hızlı ve kolay bir şekilde vücut geliştirebilirsiniz. Özellikle güçlü bacak ve karın kasları isteyenler için birebir diyebileceğim bir harekettir squat. Genel olarak 2 şekilde uygulanıyor. Bunlardan birincisi ağırlıksız olarak uygulanan hareket, diğeri ise belirli ağırlık veya halterler ile uygulanan squat hareketidir. Bu iki hareketi de resimlerle anlatacağım. Eğer ilk defa yapacaksanız ağırlıksız olandan başlayıp bacak ve karın kaslarınızı biraz güçlendirdikten sonra ağırlıklı squat hareketine geçebilirsiniz.

Şunu belirtmek isterim ki ağırlıkla yapılan squat hareketi özellikle erkeklerde Hemoroid (Basur) hastalığını tetiklemektedir. Bu tür rahatsızlıkları olanlar hareketi uygularken dikkat etmesi gerekiyor. Bu hareketi yaparken çok zorlandığınızı hissettiğiniz an ara vermelisiniz. Hızlı vücut geliştirmek için kendinizi çok zorlar ve yıpratırsanız işin sonu sakatlanmaya kadar varabilir. O yüzden size tavsiyem harekete küçük tekrarlar ile başlamak olacaktır. Zamanla tekrar sayısını ve set sayısını arttırabilirsiniz. Eğer bir sağlık sorununuz varsa doktorunuza danışınız.

Şimdi gelelim squat hareketinin nasıl yapıldığına.

Squat Nasıl Yapılır ?

Squat Hareketi – 1

1. Squat hareketine başlamak için ayaklar vücut genişliğinde açılır ve resimdeki pozisyon alınır. Ayaklar uygun genişlikte açılmaz ise yanlara baskı yapar ve hareketin sağlıklı yapılmasını engeller bu yüzden bacakları omuz genişliğinde açmaya özen gösterin.

Squat Hareketi – 2

2. Kollar yere paralel olacak biçimde uzatılır.

Squat Hareketi – 3

3. Doğrulup , eğilerek hareket tekrarlanır. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta kafanın ve üst vücudun mutlaka öne eğik ve ayaklar hizasında olmasıdır. Dik durarak yapılan squat doğru değildir. Öne eğilerek yapılan squat egzersizi hem karın kası, hem bacak kası hemde kalça kası yapmanızı sağlar.

Farklı Squat Hareketleri

Squat Hareketi 4

Biliyorum ki bir an önce kaslı bir vücuda sahip olmak istiyorsunuz. O yüzden bir hevesle ağır hareketlerden başlamak istiyorsunuz. Fakat bu yanlış bir tercih olacaktır. Ağır hareketler ile başlarsanız bu sağlık sorunlarına neden olacaktır.

4. Düz squat hareketi ve ağırlıkla yapılan squat hareketi vardır. Bacak kaslarınız yeterince güçlüyse veya daha önceden düz squat tekrarlarını yaptıysanız. Ağırlıkla squata geçebilirsiniz. Yazımızın başında bahsettiğimiz sağlık sorunlarını unutmayalım. 🙂

Ağırlıklı Squat Hareketi

5. Halter veya evde bulabileceğiniz farklı bir ağırlıkla bu hareketi yapabilirsiniz. Ağırlık omuz üzerine resimdeki gibi alınır ve doğrulup çömelme şeklinde hareket tekrarlanır. Bayanlar bu hareketi yaparken litrelik su şişelerini kullanabilir.

Evde Squat Hareketi

6. En sevdiğim yöntemlerden bir tanesi olan koltukta squat hareketi, televizyon izlerken, film izlerken sıkılmadan uygulayabileceğiniz bir yöntemdir. Kollar kaldırılır.

Çömelme Hareketi

7. Kollar önde iken koltuğa çömelme yapılır.

Koltukta Squat Hareketi

8. Setleriniz başlarda 8 kez olmak üzere 3 set şeklinde olmalı fakat harekete alıştıkça ve kendinizi çok yormayacak biçimde tekrar sayılarını arttırabilirsiniz.

 

Bol squatlı günler dileriz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM