Saç Rengi Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Saç Rengi Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Ten Rengimiz Saç Rengimizi Belirlemeli

Saçı boyatmaya karar verdiğiniz zaman “Bana hangi saç rengi yakışır?” diye düşünerek hangi saç renginin seçileceğine karar vermeye çalışmak çok zordur.

Yanlış rengi seçmek, muhteşem görünümden anında felakete dönmenize sebep olabilir. Bu noktada soracağınız en önemli soru “Hangi saç renginin bana yakışacağını nasıl bilebilirim?” olacaktır. Zaman zaman sizlerle göz renklerini veya saç renklerini baz alarak ipuçları paylaşıyorduk. Ancak bu yazı ile aslında genel bir bilgilendirme yapmış olacağız.

Cildinizin tonunun sıcak veya soğuk olma eğiliminde olup olmadığını kontrol etmek için normal güneş ışığında bileklerinizi kontrol edin. Bileklerinizdeki damarlar yeşil görünüyorsa, sıcak cilt tonuna, mavi gözükürlerse, soğuk cilt tonuna sahipsiniz demektir.

  • Mavi veya yeşil olup olmadığına karar veremiyorsanız nötr cilt tonuna sahipsiniz demektir.
  • Cildinizde sarımsı alt tonlar varsa, sıcak tonlamalı saç rengi size uygun olacaktır. Bakır sarı saç rengi de böyle bir renktir örneğin.
  • Cildiniz pembe renk alt tonlara sahipse, soğuk cilt tonunuz var demektir ve küllü sarı saç rengi gibi soğuk renkler sizde iyi görünecektir.

Cilt Tonuna Uygun Saç Renkleri Nasıl Seçilir?

1- Sıcak Cilt Tonları için Saç Renkleri

Sarı ve kahverengi saç renklerinin sıcak tonları, sıcak cilt tonlarıyla uyumludur. Cildinizin rengine bağlı olarak saç renginize karar verebilirsiniz. Örneğin, açık renk sıcak tonlu cildiniz varsa, bal sarısı ve altın-gül gibi renkler size uygun olacaktır. Daha koyu ciltler için, çikolata gibi koyu kahverengileri tercih edin.

2- Soğuk Cilt Tonları için Saç Renkleri

Soğuk cilt tonları için kül sarısı, platin, beyaz sarı ve küllü kahve gibi soğuk saç tonları idealdir. Ancak daha yumuşak görünümü olan altın sarı ve açık kestane kahverengi gibi sıcak saç tonları da deneyebilirsiniz.

3- Açık Renk Cilt için Saç Rengi

Açık ten üzerinde çok koyu olan saçlardan kaçının. Balyaj gibi uygulamalar ile hafif aydınlatıcı etkilere sahip saçlar, görünümünüzü iyileştirmek için iyi bir seçenektir.

Alt tonlarında canlı renk pigmentleri olan koyu renkler kullanılabilir

Eğer bu kategoriye giriyorsanız saçınızı renklendirmenin harika bir yolu balyajları kullanmaktır. Sarı, kızıl, açık kahverengi çikolata tonları bu cilt tonu ile kullanılabilir.

4- Orta Renk Ciltler için Saç Rengi

Çok açık renklerden kaçının. Sarı ve kahverengiler tercih edin. Unutmayın, daha sıcak, daha iyi. Kızılımsı sarı gibi renklerden uzak durun. Koyu erik tonları ve kahverengiler olabilir Alternatif olarak, saç renginin sadece bir kaç açık tonunda tercih edilmiş hafif balyajları da seçebilirsiniz. Bu balyajlar saç kesimini daha vurgulayacak şekilde yapılırsa mükemmel görünecektir.

Sizin için ideal renkler, çikolata kahve, mat kızıllar, vişne çürüğü rengi veya mavi-mor gibi gibi koyu, soğuk renklerdir.

5- Koyu Renkli Cilt için Saç Rengi

Daha koyu bir cilt tonu olan kişiler için, küllü gibi soğuk tonlamalı çizgiler kullanmak her zaman iyi bir fikir olmayabilir. Ballı veya koyu kırmızı gibi sıcak renkler tercih etmeye çalışın. Koyu bir cilt tonunuz olduğundan bal sarısı gibi balyajların kullanıldığı koyu saç renkleri kullanmak daha güvenlidir.

Zaten koyu saç rengine sahipseniz ve bir değişim arıyorsanız, doğal saç renginize yakın tonlarda bir gölge seçin. Vişne çürüğü ve koyu kahverengiler koyu tonlarla uyumlu olacaktır.

6- Soluk Cilt için Saç Rengi

Spekturumun en uç noktasındaki beyaz sarı, açık sarı gibi soğuk renkler veya küllü kahve soluk cilde uygun olacaktır. Açık kahverengi gibi sıcak tonları da aslında bu cilt tipinde iyi görünür. Bununla birlikte, soğuk tonlar daha fazla tercih edilir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM